Закрыть X
Loading Image...
 
Главная Довбуш Л. А.

Польский цикл

1993 - 1995 гг. Польша.

Работа в Люблине в театре им. Юлиуша Остервы.

Майданек - выставка серии работ «Живи и помни». Награжден бронзовой медалью.

Польша. Осень. 1993 г. Люблин. Старое място. 1993 г. б. акв. 25х28 Дорога. 1993 г. б. акв. 25х28

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie
przedstawia Państwu


LEONTIJA DOWBUSZA


- malarza, grafika, artysyę, przyjaciela Teatru i ludzi...

Urodził się w 1935 roku na Ukrainie. Jest absolwentem Moskiewskiego Instytutu Sztuki, członkiem Związku Plastyków Białorusi. Mieszka i pracuje w Brześciu.

Od wielu lat związany jest z teatralną sceną, dla której wykonuje liczne prace malarskie i dekoratorskie. Horyzonty i tła malarskie, jakie możecie Państwo obejrzeć w scenografii musicalu "Bracia Krwi", zostały wlaśnie przez niego wykonane.

Jego prace wystawiane były w wielu krajach. Znajdują się w muzeach oraz zbiorach prywatnych m.in. w Polsce, Niemczech, Bułgarii, USA, Izraelu, Meksyku, Japonii, Indii, Sri Lance, WNP.

Ulubioną techniką Leontija Dowbusza jest grafika i akwarela. Wyróznia je interesująca technika oraz kompozycja; także barwa - nieco zgaszona, przytłumiona, "jesienna", nieodparcie kojarząca się z upływem czasu, przemijaniem. (cykl Stary Brześć, Martwe natury).

Nieodłączna refleksja nad ludzkim, jakzże często tragicznym i gorzkim losem towarzyszy wielu pracom artysty. Cykl obrazów takich jak Koniec Drogi, Pamięć, Kraty, Czarne Słońce - poświęconych ludzkiemu cierpieniu, zagubieniu i rozpaczy zgotowanej przez stalinowski system eksterminacji narodu, jest tego najwymowniejszym przykładem.

Obok prac Leontija Dowbusza malowanych sercem i duszą artysty - przyznacie Państwo - nie można przejść obojętnie...

Jerzy Szpyra

   

 

 


Яндекс.Метрика